מתחילים לעצב את הגינה שלכם? מחפשים עץ חדש ומעניין לגינה קיימת? רוצים לרכוש עץ נוי אבל לא בטוחים איך לבחור נכון? ריכזנו עבורכם כמה טיפים קטנים לבחירת עץ הנוי המושלם לגינה, לחצר ולגן.

מה מטרתו של העץ?

השיקול הראשון בבחירת עצי נוי לגינתנו הוא מטרתו של העץ – האם אנו מעוניינים בעץ מוקד ועניין בגינה? האם מטרת העץ להסתיר? האם מטרתו לספק צל? האם מטרתו להוסיף יופי וצבע לגינה? וכד'. ברגע שנענה על שאלות אלו נוכל לבחור בקלות רבה יותר את עצי הנוי שלנו.

התאמה לגודל הגינה

מגוון עצי הנוי שניתן לשתול בגינות בארץ גדול מאוד החל מעצים ננסיים ועד עצים הגדלים לגודל מרשים מאוד כמו למשל עצי צפצפה, אקליפטוס והאלון. כאשר אנו בוחרים עץ לגינה חשוב מאוד לקחת בחשבון את גודל הגינה שלנו ולמקם את העץ כך שיהיה לו די מקום לגדול ולהתפתח.

תצורת הנוף של העץ

נופו של העץ משפיע מאוד על מראהו ועל תפקידו הפוטנציאלי של העץ בגינה. עצי נוי מגיעים עם מגוון גדול מאוד של תצורות נוף: נוף עגול, נוף צר וגבוה, נוף רחב להצל, נוף שמשייתי,  עץ קטן ועוד. חשוב להחליט על תפקידו של העץ בגינה ומיקומו טרם בחירת העץ לפי תצורת הנוף.

עונת הפריחה וצבע הפריחה

אחד האלמנטים המרשימים ביותר בעצי נוי (ופרי) הוא הפריחה. ניתן למצוא עצים בעלי פריחה גדולה ומודגשת ועצים בעלי פריחה צנועה יותר ואף כאלו שפריחתם כמעט אינה מורגשת. צבעי הפריחה בעצי נוי מאוד מגוונים החל מפריחה אדומה וחזקה דרך פריחה לבנה וצהובה ועד פריחה סגולה וגוונים רבים נוספים.

עצים רבים ומיוחדים מתהדרים בצבעי שלכת מרהיבים כגון: ספיון השעווה, דולב מקסיכני, ועד.

עץ נשיר או ירוק עד

עצי נוי רבים משירים את עליהם בעונת הסתיו ו/או מפזרים את זרעיהם באביב. כאשר בוחרים עץ נוי לגינה חשוב לתת את הדעת למידת הנשירות של העץ ועונת השלכת שלו. לעצים נשירים יתרונות רבים הם מאפשרים דוקא בחורף כניסת אור ושמש לגינה, הם הופכים את הגינה לגינה מעניינת המשנה צבע ותצורה על פני עונות השנה, עצים רבים יש להם גזע מדהים, וענפים יפים אשר בולטים ביופיים בעונת השלכת.

שורשי העץ

פרמטר נוסף בחירת עצי נוי לגינה הם שורשי העצים. ישנם עצים ששורשיהם נוטים להתפרס ואף להפריע לתשתיות. עצים אלו יש לשתול במרחק ראוי מתשתיות כגון צנרת, ריצוף ויסודות הבית. עצים בעלי שורש שיפודי ניתן לשתול קרוב לתשתיות.

אולי יעניין אתכם גם: ריהוט גינה